Młodzi, piękni i…zapracowani.

„Ludzie spieszą się w pracy, dlatego niedbale ją wykonują;
spieszą się w używaniu życia, dlatego jego smaku nie odczuwają:
spieszą się w odpoczynku dlatego nie mogą wypoczywać”
– Antoni Kępiński

 Poprzednio pisaliśmy o zarządzaniu sobą w czasie i o tym, jak efektywnie pracować. Ale ponieważ sezon urlopowym trwa w najlepsze warto wspomnieć o wypoczynku. Bo pracoholizm jest coraz częściej spotykaną przypadłością!

Jeśli jesteś „nowy” w gronie przedsiębiorców, a na dodatek jeszcze masz etat pewnie pomyślisz, że oszaleliśmy. Kiedy masz odpoczywać? Przecież musisz mieć stały, pewny dochód, więc etatu nie rzucisz. No, a po godzinach „u kogoś” musisz zadbać o swoje! Nie możesz marnować cennego czasu na takie bzdury jak odpoczynek. A wyśpisz się po śmierci!
Oczywiście, że na początku trzeba poświęcić sporo czasu i sił, aby biznes się kręcił, ale umawianie się z przyjaciółmi na piwo z miesięcznym wyprzedzeniem nie jest fajne.
No i skoro przyjaciele czekali tak długo, to chcą wiedzieć „DLACZEGO?”. Więc znowu wracasz do pracy, bo opowiadając przypomina Ci się ważny klient… i tyle z wolnego wieczoru. Gdy masz dzień (albo chociaż wieczór) wolny to zapomnij o pracy! I zdradzę Ci sekret- wyłączenie telefonu służbowego podczas wolnego wieczoru z wyżej wspomnianymi przyjaciółmi/partnerem/rodziną nie zrujnuje Ci kariery, ale na pewno sprawi, że będzie miło tym, z którymi spędzasz czas.

Każdy wypoczywa w inny sposób i dawanie gotowych rad „jak odpocząć” może nie przynieść oczekiwanych efektów. Inaczej będzie odpoczywać, ktoś kto ma pracę siedzącą, a inaczej ktoś kto cały dzień spędza na nogach. Ale najważniejsze jest, żeby planować sobie dzień wolny i z niego korzystać! Dlaczego znowu każemy Wam coś planować? Dlatego, żeby się dzień „nie rozleciał”, bo trochę posiedzieliście przed TV, trochę Internetu, obiad, itd. Może nie musisz robić godzinowej rozpiski, ale jeśli chcesz wybrać się na wyprawę rowerową- wybierz trasę wcześniej, przygotuj się i zarezerwuj odpowiednio dużo czasu. Ale przede wszystkim – RÓB TO CO KOCHASZ i nie zapominaj, że nie samą pracą człowiek żyje! Mamy lato, może warto wybrać się na spontaniczną wycieczkę  lub zorganizować grilla dla bliskich osób? Na pewno wymyślisz coś fajnego na najbliższy wolny weekend!
Pamiętaj: z pracą jest jak z treningiem, aby widzieć efekty i się nie przetrenować musisz robić „rest day”!

rest-day-vert