Jak zrealizować noworoczne postanowienia

Okres pomiędzy świętami, a Sylwestrem to czas, kiedy większość z nas przygotowuje swoje noworoczne postanowienia. Z ich realizacją bywa różnie, najczęściej wszystko kończy się “jak zawsze”, czyli tylko na ich ustaleniu.

postanowienia_noworoczne_consilis

 

Trzeba by się zastanowić, dlaczego ludzie co roku skrzętnie robią listę postanowień na nowy rok. Nie da się ukryć, że wiele z nas, potrzebuje impulsu, przełomowego momentu, aby coś zmienić w swoim życiu i właśnie większości wydaje się, że Nowy Rok jest najlepszym momentem. Patrząc logicznie – coś w tym jest i powinno działać. Dlaczego jednak, tak wiele postanowień nie udaje się nam zrealizować? Czy powinno się kategorycznie zaprzestać robienia listy rzeczy “do zrobienia” w 2017 roku?

Tak naprawdę każdy moment, aby zmienić coś w swoim życiu jest dobry. Wiadomo jednak, że noc z 31 grudnia na 1 stycznia ma w sobie coś wyjątkowego. Coś się zakończyło, otwieramy nową kartę w kalendarzu…

Pewnie nurtuje Was pytanie, czy jeżeli dotychczas nigdy nie udało się Wam zrealizować żadnych postanowień, to czy jest sens, znowu je wymyślać. Odpowiedź jest bardzo prosta: jasne, że tak! Trzeba tylko odpowiednio je sformułować, zaplanować, zapisać.

Co roku najpopularniejsze postanowienia to te związane z wyglądem (“schudnę…”), rozwojem osobistym (“nauczę się…”) oraz z nawykami (“rzucę…”). Wiele postanowień wynika z obowiązującej mody, pojawia się pod wpływem impulsu lub nie do końca jest przemyślana – a to podstawowy błąd. Jeżeli postanowienie nie będzie w 100% nasze, to po pewnym czasie zabraknie nam motywacji, aby je realizować.

Pierwszym krokiem w stronę realizacji postanowień powinno być zweryfikowanie ich. Tworząc listę postanowień, warto szczerze zastanowić się, czy naprawdę tego chcemy i czy rzeczywiście uda nam się je osiągnąć. Jeżeli nie jesteśmy w 100% pewni, zbyt długo zajmuje nam znalezienie odpowiedzi na te 2 rzeczy, to nie warto sobie zaprzątać takim postanowieniem głowy. Nie warto tracić energii na coś, co nie jest dla nas NAPRAWDĘ ważne.

SMART, czyli teraz pora na prawidłowe sformułowanie swoich celów i postanowień. Bez tego są nikłe szanse, że uda nam się je zrealizować. Fakt, trzeba poświęcić na to trochę czasu, ale jest to tego warte! Spisane przez nas postanowienia powinny być szczegółowe (specific), mierzalne (measurable), osiągalne (achievable), istotne (relevant) oraz terminowe (timely). Wynika z tego, że każde postanowienie powinniśmy sobie opisać w kilku słowach: w jaki sposób, dokładnie, chcemy je osiągnąć, w jaki sposób będziemy sprawdzać postęp realizacji, czy postawiony sobie cel jest dla nas wyzwaniem, ale takim, które jesteśmy w stanie podjąć, które nie jest zbyt wygórowane w stosunku do naszych możliwości, dodatkowo powinniśmy zapisać, czy jesteśmy gotowi dążyć do realizacji w danym momencie, czy mamy na to wystarczająco dużo czasu i siły, a także powinniśmy ustalić w jakim czasie, poszczególne cele zostaną przez nas osiągnięte.

Warto wyznaczać sobie cele krótkoterminowe, przynajmniej z początku, ponieważ każde zrealizowanie, nawet najmniejszego postanowienia, da nam mnóstwo motywacji do kolejnych działań, np. zamiast zakładać, że w nowym roku schudniemy X kilogramów, lepiej postanowić, że będziemy chudnąć X kilogramów miesięcznie. Fakt, że miesięcznie mamy schudnąć 4 kilogramy jest bardziej akceptowalny, niż np. 20 kilogramów w ciągu roku, ponieważ najzwyczajniej nie potrafimy sobie wyobrazić siebie tyle kilogramów szczuplejszym. Ponadto nie należy załamywać się, kiedy coś nam nie wyjdzie. Czasami wystarczy mała korekta opisania celu, aby wszystko poszło po naszej myśli.

Każdy moment na zmiany w życiu jest dobry, w każdym momencie powinniśmy pamiętać o SMART, ale jeżeli przełomem w Waszym życiu jest Nowy Rok, to trzymamy kciuki, abyście za 12 miesięcy z uśmiechem na twarzy, mogli powiedzieć “UDAŁO SIĘ!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>