Bądź z siebie dumny!

„ (…) Tak się chwali,
tak się chlubi
(Nikt w przedszkolu
Jej nie lubi).
Tak się chwali,
jak najęta!
Czemu? Bo jest
chwalipięta (…)”

– Irena Suchorzewska „Chwalipięta

 

Od dziecka wpaja nam się, że musimy być skromni, że nie wypada się chwalić. A potem zaczyna się dorosłość i zderzenie z rzeczywistością- czasem TRZEBA się chwalić! Kiedy? Chociażby podczas rozmowy o pracę, albo pisząc biznesplan.

Prościej nam mówić o tym, co jest negatywne, ale gdy pojawia się pytanie o pozytywne cechy to trach! Cisza… A nawet jeśli znamy dobrze swoje zalety to i tak jakoś głupio nam o nich mówić. Nasze osiągnięcia też perfekcyjnie potrafimy bagatelizować. Tylko czemu tak chętnie mówimy wszystkim, że coś nam się nie udało? To bezsensu!
Czasami zdarza się, że to co ogólnie uważane jest za pozytywne u niektórych osób jakoś negatywnie się objawia i odwrotnie, np. dokładność może być chorym perfekcjonizmem, a uprzejmość – uległością. Warto czasem usiąść w spokoju i zastanowić się nad swoimi zaletami i mocnymi stronami.
Jak się chwalić? Pożytecznie! Przyszły szef nie musi wiedzieć, że byłaś Miss/Misterem Liceum, ale to, że znasz jakiś inny (być może egzotyczny i „niepotrzebny”) język niż ten wpisany w dyplomie – owszem! Posiadanie i pielęgnowanie pasji to też powód do dumy. Nawet jeśli wydaje nam się, że nasze umiejętności to nic nadzwyczajnego warto o nich wspominać, być może ktoś poszukuje właśnie osoby, która umie i lubi to robić?
Jeśli prowadzimy własną działalność to mówiąc o niej, chwaląc się nią- robimy reklamę, a poczta pantoflowa jest całkiem sprawnie działającym narzędziem marketingowym 😉

Ważne też jest to, czym się chwalimy (w sposób świadomy lub nieświadomy) w mediach społecznościowych, ale o tym już niedługo!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>